Evropští průmyslníci srší optimismem

Nálada v evropském průmyslu dál roste a v prosinci zdolala dvacetiměsíční maxima. Přelom roku by tak měl být nehledě na aféru “Dieselgate”, uprchlickou krizi nebo zpomalující Čínu velice slušný.

Současné úrovně podnikatelské nálady ukazují na pokračující dvouprocentní růst průmyslu na přelomu roku a lehké zrychlení HDP (na 1,6 %). To je dobra zpráva i pro Česko, kde v tuto chvíli roste průmysl třetím nejrychlejším tempem v celé Unii. Optimismus evropských průmyslníků ukazuje, že start do nového roku by měl být i v Česku dobrý. A potvrzuje to I dobrý trend nových objednávek a rostoucí prodeje aut v Evropě.

Pro trhy však čísla nic revolučního nepřinášejí. ECB nemá důvod zvažovat změnu ve stávajícím nastavení měnové politiky a veškerá dnešní pozornost se soustředí na americký Fed. I proto dolar na frontě s eurem nehledě na evropský optimismus dál sílí.

Celková podnikatelská nálada (průmysl i služby) v eurozóně v prosinci sice lehce poklesla, a to kvůli sektoru služeb. I tak ale zůstává na vysoké úrovni (54 bodu), která indikuje slušnou expanzi evropské ekonomiky. V průměru za poslední kvartál navíc podnikatelská nálada dosáhla nejvyšších úrovní za posledního čtyři a půl roku. Podobně pozitivně se podniky stavějí i k ochotě nabírat nové zaměstnance (subindex zaměstrnanosti hlásí čtyřletá maxima). Pozitivní nálada je tradičně o něco méně vidět ve Francii než v Německu. Rozdíly ale nejsou tak výrazné, pokud se díváme na průmysl. O něco méně se tak dá v tuto chvíli hovořit o dvourychlostní Evropě. Samozřejmě pokud zapomeneme na rozdílné výchozí pozice a přetrvávající výrazné rozdíly v exportní konkurenceschopnosti a na trzích práce.

 Zdroj: Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments