Kohler: Jdeme proti proudu velké části investorů

Damien Kohler je portfolio manažerem fondu investujícího do evropských akcií malých společností. Na akciích, které jsou v centru zájmu většiny investorů, se můžete lehce spálit. Kam ale investovat? Pohled profesionála naleznete v rozhovoru níže.

Ovlivňuje kvantitativní uvolňování ECB budoucí výkonnost akcií malých společností, které držíte v portfoliu?

Do určité míry ano. Důvodem je, že kvantitativní uvolňování snižuje výpůjční náklady v eurozóně. To znamená, že firmy a spotřebitelé mají možnost dosáhnout na půjčky za lepší cenu. U firem to pak znamená možnost zvýšení kapitálových výdajů (CAPEX) a domácnosti tak mohou své výdaje rovněž zvýšit.

Kvantitativní uvolňování bude mít vliv primárně na burze kótované společnosti (větší ochota investorů pořizovat jejich akcie), na stavební společnosti (nižší cena půjček) a sektor spotřebního zboží (možný růst spotřebitelských výdajů).

 Mají problémy jižního křídla EMU nějaký dopad na segment malých společností?

Problematické ekonomiky jižního křídla EMU, dnes se jedná především o Řecko, by neměly mít vliv na hospodaření malých společností.

Jak vnímáte segment biotechnologie, který je mezi investory stále velmi atraktivní? V portfoliu máte firmy z oblasti zdravotnictví, nicméně je oproti benchmarku podvažujete? Považujete je za nadhodnocené?

Našim přístupem je kupovat nejen biotechnologické akcie, když nejsou mezi investory tolik populární a mají nízkou hodnotu. Pokud věříte na ocenění pod vlivem optimistických scénářů růstu, tak se můžete rychle spálit. Proto jsme naše expozice v biotechnologických portfoliích (což byla i tak malá část portfolia) prodávali.

Se současným zastoupením biotechnologických akcií (podvažujeme je) jsme spokojeni. Více se zaměřuje a investujme do společností ze sektoru zdravotnictví.

V portfoliu mají relativně malé zastoupení německé společnosti, přičemž se všeobecně hovoří o tom, že právě malé a střední společnosti jsou v Německu motorem hospodářství. Je nějaký důvod pro tak „malý“ podíl německých firem?

Vždy se snažíme najít akcie, které nabízejí správnou rovnováhu. Tím je myšleno dobrý poměr mezi jejich oceněním a možností dalšího růstu (jsou příliš drahé). Tuto rovnováhu u akcií německých malých společností příliš nevidíme. Proto jsme se jim v historii spíše vyhýbali. Tím jdeme proti proudu velké části investorů, kteří do těchto akcií investují.

Jakému typu investora byste váš fond doporučil? S jakou vahou v portfoliu?

Fond můžeme doporučit každému investorovi, kteří věří, že akcie na dlouhém horizontu přináší zajímavé zhodnocení, zároveň důvěřuje diverzifikaci akcií a týmu odborníků profesionálně spravujících fond.

Náš fond je aktivně řízen a investor může mít třetinovou expozici v malých společnostech, třetinovou ve velkých hodnotových společnostech (value) a třetinu v růstových společnostech (growth large cap). Náš fond je řízen opravdovými specialisty, což dokazují naše výsledky.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments