Švýcarský frank je nejslabší od ledna

Švýcarský frank pokračuje v mírném, ale stabilním oslabování a v polovině září se vůči euru dostal na nejslabší hodnotu od 15. ledna letošního roku, kdy Švýcarská centrální banka (SNB) přestala hájit kurz 1,2 franku za euro. Nyní se kurz pohybuje lehce pod hranicí 1,1.

Švýcarsko stagnuje na vysoké úrovni

Odklon od udržování minimálního kurzu byl pro Švýcarsko šokovou terapií. Frank prudce posílil a společná evropská měna vůči němu na čas padla dokonce pod vzájemnou paritu. Vzhledem k odlišné konjunkturální dynamice Švýcarska a eurozóny však frank postupně oslabuje. Euro pravděpodobně brzy bude testovat hranici 1,1 franku.

Čísla hospodářského růstu eurozóny zatím očekávaný boom nepotvrzují, německý motor ale zní tak hlasitě, že panuje předpoklad stále silnějšího a především kontinuálního růstu. Hospodářské signály z malé alpské republiky naopak tak pozitivní nejsou. V srpnu zde letos poprvé vzrostla nezaměstnanost ze 3,1 % na 3,2 %. Hospodářský růst se v prvním popoletí zastavil.

Bezzubí bankéři

Není těžké uhodnout, že Švýcarsko právě čelí dopadům uvolnění franku, které v cizině silně prodražilo švýcarské výrobky. Oslabení měny tak působí ve prospěch hospodářství země. Pomáhá k němu také vyšší tendence k riziku na trzích.

Na posledním zasedání Švýcarská centrální banka konstatovala, že frank je stále silně nadhodnocen. Potvrdila také negativní úrokovou sazbu – 0,75 % a přítomnost na trhu, pokud by bylo třeba zasáhnout proti nadměrnému zhodnocení měny a hrozbě hlubší deflace.

Poté, co SNB svůj závazek udržování kurzu franku opustila, jde spíše o povinnou rétoriku. Centrální bankéři nebyli schopni zabránit deflaci, která se letos odhaduje na 1,2 % a v příštím roce na 0,5 %. Pokud však eurozóna v příštích čtvrtletích naplní svůj potenciál, může se frank k euru dostat do rovnovážnějšího stavu, než v jakém je dnes.

Zdroj: Lukáš Vácha, obchodní ředitel pro privátní a institucionální klientelu, Conseq Investment Management

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments