Čína devalvuje juan – dolar povyskočil

Vývoj trhů

Včera americký dolar výrazně oslabil poté, co místopředseda Fedu Stanley Fischer a prezident atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart nedokázali sdělit nic alespoň trochu nového nebo jestřábího.

Poté však People’s Bank of China (PBoC) přes noc ohlásila téměř dvouprocentní devalvaci juanu, zatím největší v historii. To šokovalo USD natolik, že opět posílil, zejména oproti AUD a měnám ostatních asijských exportérů s výjimkou Japonska.

V tuto chvíli je těžké odhadnout, jak se Čína dále zachová, je ale jasné, proč k tomuto kroku přistoupila: na Čínu byl dlouhodobě vyvíjen masivní tlak na devalvaci vzhledem k tomu, že juan v posledních několika letech nejistě kopíroval posilování dolaru i přesto, že čínské fundamenty oslabovaly a objevovaly se zřejmé náznaky deflace v Číně.

O tomto kroku se už dlouho živě diskutovalo na mnoha místech. Pokud Čína ve snaze oživit ekonomiku bude svou měnu dále devalvovat (je těžké věřit, že by tomu bylo naopak), po celém světě se rozšíří nová vlna deflace, což by mohlo ovlivnit politiku centrálních bank, včetně Fedu, pokud tento pohyb začne ovlivňovat inflační opatření.

Společně s revalvací, o níž PBoC prohlásila, že jde o jednorázový krok, oznámila centrální banka, že každodenní fixace bude brát v úvahu poptávku i nabídku, což znamená, že směnný kurz bude více ovlivňovaný trhem.

Tento krok představuje snahu Číny o zahrnutí do Zvláštních práv čerpání MMF a o otevření se zahraničním kapitálovým tokům, aby tak prohloubila své kapitálové trhy (a mohla rovněž financovat části svého děsivého dluhu). Bude zajímavé sledovat, jak dynamický bude nyní pohyb kurzů a zda se kurz USDCNY nebo alespoň USDCNH stane více obchodovatelným měnovým párem.

Graf: AUDUSD

Vývoj AUD/USD

Zdroj: Saxo Bank

AUD si před čínskou devalvací juanu užil své místo na slunci, krok Číny však vyvinul tlak na všechny asijské vývozce a je jasné, že Čína bude ve snaze oživit vlastní ekonomiku pomocí slabší měny vyvážet deflaci do okolních států.

AUD je v tomto ohledu velkou obětí a mohl by nyní směřovat k otestování hranice 0,7000 nebo i níže, pokud bude čínský juan oslabovat i v příštích týdnech. AUD možná otestuje nová minima v důsledku postupu Číny

Vybrané měny zemí G-10 – souhrn

USD: Tento krok ze strany Číny, pokud zůstanou ostatní faktory neměnné, podporuje americký dolar, objevil se však v nevhodnou dobu, protože USD těsně před oznámením o čínské devalvaci oslaboval.

EUR: Euro je stále měnou první volby pro financování carry trade, pokud tento krok podpoří chuť riskovat.

Autor: John J. Hardy, měnový stratég Saxo Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments