Vývoj poptávky a nabídky zlata v roce 2014

Zlato

Údaje Světové rady pro zlato (WGC) ukázaly oslabení loňské poptávky po zlatě na dvou důležitých trzích, kterými je Čína a Indie. Celosvětová poptávka po žlutém kovu v roce 2014 dosáhla 3 924 tun ve srovnání s rokem 2013, kdy byla v úrovni 4 088 tun. Přesto poslední čtvrtletí 2014 bylo ve znamení růstu spotřeby, který byl 6 procent vůči stejnému období 2013. Podle Marcuse Grupa, ředitele investiční strategie WGC, byl tak loňský rok rokem stabilizace.

Trh se stále vzpamatovává z druhého čtvrtletí roku 2013, kdy cena zlata prošla největším pádem za více než 30 let. Nízké ceny probudily investory a to zejména v Indii a Číně. Díky tomu se poptávka v roce 2013 dostala na rekordní úroveň 4 088 tun. Obě země jsou největšími konzumenty zlata na světě a společně jejich podíl tvoří zhruba polovinu celosvětové poptávky. V loňském roce však obě země zaznamenaly ochlazení spotřeby. V Indii pokles dosáhl 14 procent na celkových 843 tun a v Číně dokonce 38 procent na 814 tun.

Graf: Spotřeba zlata Číny a Indie v tunách

Spotřeba zlata Číny a Indie v tunách

Zdroj WGC

Hlad Číňanů po špercích, který tvoří asi dvě třetiny globální poptávky, propadl o 10 procent, ale v Indii díky festivalům a svatbám vzrostl o 19 procent. Změnu chování spotřebitelů, a tím pádem také vyšší poptávku po zlatě v obou zemích, očekává WGC v příštím roce. Odhad spotřeby se pro každou zemi pohybuje mezi 900 až 1 000 tunami.

V dalších pro spotřebu důležitých zemích jako je Velká Británie a Francie, byla situace odlišná. Spotřeba zde v uplynulém roce vzrostla o 18 a 16 procent. Popularitu investic do zlata zvedla v Anglii hlavně Královská mincovna, která začala vydávat své první zlaté mince široké veřejnosti.

Podle Alistaira Hewitta, vedoucího průzkumu trhu WGC, je i Evropa díky krizi v roce 2008 řazena na přední místa ve spotřebě zlata. Podle jeho slov však do té doby trh s investičním zlatem zde prakticky neexistoval.

Mezi centrálními bankami šly čisté nákupy zlata prudce nahoru. Banky nakoupily v loňském roce celkem 477 tun kovu, což je meziročně o 13 procent více.

Graf: Nákup zlata vybraných centrálních bank v tunách

Nákup zlata vybraných centrálních bank v tunách

Zdroj WGC

Nejvíce nakupovala centrální banka v Rusku. Za ní pak následovaly banky v Iráku a Kazachstánu. To naznačuje, že chuť rozvíjejících se trhů ukládat peníze do zlata, fungující jako ochrana před ekonomickými šoky, se nezměnila.

Na druhé straně pomyslného břehu stojí Ukrajina. V bouřlivém roce 2014 prodala tamní centrální banka téměř 19 tun zlatých rezerv, čímž snížila jejich stav o 14 procent.

Celková nabídka zlata na trhu, kam se řadí důlní těžba, recyklace a zajišťující se producenti, v uplynulém roce vzrostla jen o 5 tun. Nicméně těžba dosáhla rekordní úrovně 3 114 tun, tedy o 2 procenta více než v roce 2013.

Autor: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments